Jak zadbać o zwierzęta domowe w czasie upałów?

Wakacyjna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i wypoczynku nad wodą. Pojawiające się w tym okresie upały niosą jednak ze sobą także zagrożenia. Przed zbyt wysokimi temperaturami należy chronić nie tylko samego siebie, ale też zwierzęta domowe. Jak pomóc im w czasie fali upałów?

Jak zadbać o zwierzęta domowe w czasie upałów?

 

Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby zwierzęta miały przez cały czas dostęp do świeżej wody. Jest to podstawowa zasada, o której trzeba zawsze pamiętać. Spacery oraz zabawy powinno się zaplanować w odpowiednich porach dnia – najlepiej zrobić to wczesnym porankiem, bądź wieczorem, kiedy to temperatury nie są tak uciążliwe.

Pod żadnym pozorem nie można zostawiać zwierząt w samochodach. W kilka minut auto potrafi zamienić się w “piekarnik”, a panująca w nim wysoka temperatura staje się zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Nie można golić sierści zwierząt, gdyż jest ona ich naturalną barierą ochronną.

Zwierzęta można także ochładzać poprzez głaskanie mokrymi rękoma. Powinno się również zadbać o to, aby w szczytach temperatury przebywały w zacienionych miejscach na dworze lub po prostu w domu. Udar cieplny dotyczy nie tylko ludzi, ale także zwierząt.

Wśród objawów udaru u psów można wymienić m.in. dyszenie, łapczywe chwytanie powietrza, suchość i przekrwienie błon śluzowych oraz ogólny brak sił. W przypadku podobnych dolegliwości należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.

Oprócz troszczenia się o własnych pupili, można pomóc także zwierzętom wolno żyjącym – w tym przypadku można zadbać o to, aby zapewnić im dostęp do świeżej wody.