18 sierpnia 2022

Zasady wywozu odpadów wielkogabarytowych – jakie są?

Niezależnie od tego, czy chodzi o sprzątanie domu, biura czy ogrodu, ważne jest, aby prawidłowo pozbyć się odpadów. Nieprawidłowe usuwanie odpadów może mieć negatywny wpływ na środowisko i szkodzić dzikim zwierzętom. Istnieje wiele przepisów dotyczących usuwania odpadów, więc może to być dość mylące zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co zalicza się do odpadów wielkogabarytowych i jak można je prawidłowo usunąć.

Zasady wywozu odpadów wielkogabarytowych – jakie są?

Co to są odpady wielkogabarytowe? Odpady wielkogabarytowe to materiały lub przedmioty, których chcesz się pozbyć, a które są zbyt duże, aby zmieścić je w koszu na kółkach. Może to być wszystko, od mebli, urządzeń elektrycznych i rowerów po dywany, okna i odpady ogrodowe. Wielu sprzedawców oferuje swoim klientom usługę usunięcia i utylizacji starego przedmiotu, który wymieniasz. Jeśli więc modernizujesz coś w swoim domu (np. sofę, dywan, materac, kuchnię, zmywarkę, płot ogrodowy, szopę ogrodową) i musisz pozbyć się starego, sprawdź w firmie, od której kupujesz nowy przedmiot, czy oferuje ona usługę odbioru. Należy pamiętać, że nie zawsze będzie to najtańsza opcja, ale prawie na pewno najwygodniejsza, ponieważ wywóz zazwyczaj odbywa się w tym samym czasie, co dostawa / instalacja wymienianego elementu.

Odpady wielkogabarytowe

Ogólnie rzecz biorąc, większość przewoźników odpadów zaoferuje dwie opcje dla przedsiębiorstw wytwarzających odpady. Gospodarka odpadami może być bólem głowy dla niektórych firm, zwłaszcza tych, które produkują odpady wielkogabarytowe. Pozostawanie po właściwej stronie prawa jest również istotne, aby zapewnić, że firma nie zostanie obciążona wysokimi karami za nieprawidłowe usuwanie odpadów. Odpady wielkogabarytowe to odpady, które są zbyt duże, aby je regularnie usuwać. Zazwyczaj obejmują wszelkiego rodzaju meble i urządzenia domowe, takie jak szafy, materace, sofy, stoły, lodówki, telewizory, pralki, wanny, toalety itp.

Rozdrabnianie i zmniejszanie objętości odpadów wielkogabarytowych może zmniejszyć koszty transportu i przestrzeń na składowisku. Jednocześnie w odpadach wielkogabarytowych znajduje się więcej materiałów nadających się do ponownego wykorzystania, takich jak drewno, skóra itp. które można spalić w celu wytworzenia energii elektrycznej, oraz tworzywa sztuczne, metale, szkło itp. które można poddać recyklingowi.

Utylizacja odpadów wielkogabarytowych 

Odpady wielkogabarytowe Poznań — jak przeprowadzana jest ich utylizacja? W centrum utylizacji zasobów odpadów wielkogabarytowych linia produkcyjna utylizacji odpadów wielkogabarytowych obejmuje głównie dwuosiową kruszarkę ścinającą, przenośniki łańcuchowe, system usuwania pyłu, separator magnetyczny i inteligentny system monitorowania.

Duże odpady, takie jak materace i złom meblowy, są umieszczane partiami na przenośnikach łańcuchowych i najpierw trafiają do dwuosiowej kruszarki ścinającej. W związku z tym, że w tym przypadku mamy do czynienia z podwójnym wałem, kruszarka ścinająca stosuje zasadę wzajemnego ścinania i rozrywania pomiędzy dwoma względnie obracającymi się nożami, aby zatrzymać kruszenie materiału, a duże śmieci są szybko cięte na małe kawałki. Wstępna obróbka odpadów jest prawnym obowiązkiem wynikającym z przepisów dotyczących składowania odpadów, a Twój wykonawca będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia, że proces ten został zakończony podczas transportu odpadów na składowisko. Obróbka wstępna odnosi się do usuwania odpadów do recyklingu w celu zmniejszenia ilości odpadów, które są wysyłane na składowiska.