12 lipca 2024

Protestowali w centrum Poznania przeciw transportowi żywych zwierząt

Już po raz szósty obchodzono Międzynarodowy Dzień Stop Live Transport, czyli dzień, w którym podkreśla się sprzeciw wobec długodystansowego transportu żywych zwierząt. W Poznaniu Fundacja Viva! Poznań przeprowadziła akcję uliczną na ul. Półwiejskiej.

Protestowali w centrum Poznania przeciw transportowi żywych zwierząt

 

Data, w której od kilku lat obchodzony jest dzień Stop Live Transport nie jest przypadkowa. To właśnie 14 czerwca 2015 roku aż 13 tysięcy owiec umarło podczas długodystansowego transportu z Rumunii do Jordanii. Powodem było odwodnienie, głód i wyczerpanie. Gdy statek dopłynął do Jordanii stwierdzono śmierć 5 tysięcy sztuk zwierząt, a w następnych 2 tygodniach dalej krążył po wodach chcąc zacumować w kolejnych portach. Ostatecznie 14 czerwca dopłynął do Somalii, gdzie potwierdzono zgon 13 tysięcy owiec.

Od tego czasu co roku obrońcy praw zwierząt oraz przeciwnicy niehumanitarnego ich traktowania wychodzą na ulice, by zaapelować o natychmiastowe wstrzymanie transportu długodystansowego żywych zwierząt na całym świecie.

Obecnie przepisy w tym zakresie funkcjonują m.in. na obszarze Unii Europejskiej, choć zdaniem obrońców praw zwierząt są one zbyt łagodne pozwalając m.in. na transport świń przez 24 godziny bez przerwy lub owiec, krów i cieląt przez 29 godzin z jedną godzinną przerwą. Jeszcze większy problem pojawia się w pozostałych państwach, gdzie nie ma żadnych przepisów w tym zakresie.

We wtorek aktywiści z Fundacji Viva! Poznań spotkali się na ul. Półwiejskiej, by zaprotestować, a jednocześnie zwrócić uwagę społeczeństwa na warunki, w jakich transportowane są żywe zwierzęta, a także jakie niesie to dla nich konsekwencje.

Fundacja zachęca także do podpisania petycji do Komisji Europejskiej o zaostrzenie prawa dotyczącego transportu żywych zwierząt. Petycja jest dostępna online.

 

autorka: A. Karczewska

fot. Fundacja Viva! Poznań

© 2020 iPolska24

Realizacja