4 października 2022

Jak ponownie wykorzystać wodę z codziennych czynności?

Na świecie, w tym także w Polsce, nadal zbyt dużo wody jest marnowanej, choć jednocześnie z roku na rok wzrasta problem suszy i dostępności wody. Nawet pozornie niewinne codzienne czynności przyczyniają się do marnowania. Jak zmienić swoje nawyki, by być bardziej ekologicznym i… oszczędnym?

Jak ponownie wykorzystać wodę z codziennych czynności?

 

Odpuszczanie zbyt ciepłej lub zbyt zimnej wody zdarza się w ciągu dnia tak często, że wiele osób przestało na to zwracać uwagę. Tymczasem zamiast do kanalizacji woda może spływać tak, by móc być wykorzystana. Warto mieć pod ręką konewkę, do której można odpuścić wodę. Gdy „odstoi” i się ostudzi to nawet pierwotnie ciepła nada się do podlewania kwiatów i innych roślin w domu, na balkonie czy w ogrodzie.

Wodę z miski czy wiadra po sprzątaniu można wykorzystać do spłukiwania w toalecie. W ten sposób może ona posłużyć dwa razy, a na dodatek nie są wykorzystywane kolejne litry wody ze spłuczki.

Ciekawym rozwiązaniem jest też połączenie odpływu umywalki z rezerwuarem toalety. Dzięki temu woda wykorzystywana do mycia rąk może być ponownie zastosowana do spłukiwania. To rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne.

Co z wodą po ugotowaniu warzyw? Jeśli nie zawiera soli to idealnie nada się do podlewania roślin lub… czyszczenia sreber. Można ją też wykorzystać jako odkamieniacza to sprzętu, np. czajnika.

Dobrze jest też zbierać wodę opadową. Coraz więcej osób decyduje się na profesjonalne systemy, jednak dobrym krokiem w tym kierunku jest chociażby wystawienie odpowiedniego naczynia np. na balkon czy taras, gdzie napełni się w czasie deszczu. Następnie może być wykorzystana np. do podlania roślin, mycia samochodu, podłóg czy też płukania ubrań po praniu ręcznym.