18 sierpnia 2022

Mniej betonu, więcej roślin: Na terenie MTP powstanie ogród kieszonkowy

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich powstanie ogród kieszonkowy. Będzie to nowe miejsce zieleni, które zastąpi dotychczasowy beton. Posadzą go uczestnicy Europejskiej Konferencji UFI – Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego.

Mniej betonu, więcej roślin: Na terenie MTP powstanie ogród kieszonkowy

 

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się dziś pierwsza od czasu pandemii, a zarazem po raz pierwszy w Polsce Europejska Konferencja UFI, w której biorą udział przedstawiciele firm z branży targowej z całego świata. Potrwa do piątku, 6 maja.

W czwartek uczestnicy wezmą udział w symbolicznym, ale ważnym dla MTP wydarzeniu. Na skwerze między pawilonem nr 5 a Iglicą powstanie nowy ogród kieszonkowy o powierzchni 370 metrów kwadratowych. To obszar, który do tej pory był w większości zabrukowany i zabetonowany, zwykle zajmowany przez samochody.

Podczas czwartkowego wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 18:00 posadzone zostaną nowe rośliny. Docelowo w ogrodzie kieszonkowym ma stanąć lipa drobnolistna, a także krzewy – cis pośredni, lilak Meyera ‘Palibin’, ‘Kuntayi’ czy ognik szkarłatny. Pojawią się też byliny i trawy ozdobne.

Gatunki roślin wybrano z myślą nie tylko o efekcie wizualnym, ale także pożytkiem dla przyrody. Mają one przyciągać owady i ptaki. Dla tych pierwszych stanie specjalny domek, dla drugich budki lęgowe. W ogrodzie będzie dostępne też poidełko z wodą na ciepłe dni.

Całość ma poprawić lokalny mikroklimat i retencję wody w okolicy. Usuniętych zostanie 150 metrów kwadratowych betonu, który zastąpi zieleń.

autorka: A. Karczewska

fot. MTP