23 kwietnia 2024

Zakończono 13. edycję akcji “Trzymaj ciepło”. Przebadano kilkaset budynków

Niemal 350 domów jednorodzinnych i kilkanaście kamienic przebadano w ramach tegorocznej edycji akcji „Trzymaj ciepło”. Już po raz trzynasty można było sprawdzić, czy i gdzie „ucieka” ciepło, co pozwala na zaplanowanie prac termomodernizacyjnych, a tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania i przyczynić się do zmniejszenia liczby zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery.

Zakończono 13. edycję akcji “Trzymaj ciepło”. Przebadano kilkaset budynków fot. UMP

To już 13. edycja miejskiego programu „Trzymaj ciepło”, w ramach którego od 2009 roku wykonywane są bezpłatne badania termowizyjne budynków. Pozwala to na sprawdzenie czy i gdzie „ucieka” ciepło z budynku, dzięki czemu łatwiej jest zaplanować prace termomodernizacyjne, takie jak np. uszczelnienie lub wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, wymianę grzejników, montaż rolet czy też ocieplenie obiektu.

Dla poznaniaków przeprowadzenie takich inwestycji i „zatrzymanie” ciepła oznacza obniżenie kosztów ogrzewania, a także zmniejszenie niepotrzebnej emisji zanieczyszczeń do środowiska. Jest to nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez MIasto Poznań, co roku po każdej edycji akcji ponad 40% uczestników decyduje się na przeprowadzenie inwestycji, dzięki czemu obniżają rachunki za ogrzewanie o 5-10% w skali roku.

W ramach obecnej edycji pomiary rozpoczęły się 20 grudnia 2021 roku. Jak przypomina Miasto, by móc efektywnie użyć kamery termowizyjnej i wykonać badania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne, w tym brak opadów deszczu i śniegu oraz temperatura powietrza wynosząca maksymalnie 3 stopnie Celsjusza.

Wszystkie zaplanowane w tej edycji badania już zakończono. Sprawdzono 347 domów jednorodzinnych na terenie Poznania oraz 16 kamienic położonych w centrum miasta, na Wildzie, Jeżycach i Łazarzu.

Uczestnicy akcji otrzymali raporty wraz ze zdjęciami i komentarzem fachowca. Dowiedzieli się, którędy ciepło „ucieka” z ich domów i w jaki sposób mogą temu zapobiec w przyszłości.

Akcja finansowana jest z budżetu Miasta Poznania.

 

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja