19 kwietnia 2024

Poznań będzie bardziej ekologiczny. Wszystko za sprawą nowego projektu nad Cybiną

Miasto chce walczyć z betonozą. Nad Cybiną powstała nowa inicjatywa, która ma edukować mieszkańców w kwestii ekologii. Składać się ona będzie z ogrodu dziedzictwa, ścieżki edukacji, rzecznego ogrodu ekoedukacji i cyklicznych atrakcji.

Poznań będzie bardziej ekologiczny. Wszystko za sprawą nowego projektu nad Cybiną

Nad Cybiną, przy Bramie Poznania, powstaje projekt edukacji ekologicznej “Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu”. Ma on na celu propagowanie wśród mieszkańców postaw przyjaznych środowisku naturalnemu poprzez zorganizowanie zajęć edukacyjnych, a także efektywnego gospodarowania zasobami. Projekt będzie się składał z kilku elementów.

Powstanie Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa, który ma być miejscem spotkań lokalnej społeczności. Umożliwi on chętnym tworzenie ogrodu poprzez sadzenie roślin jadalnych czy leczniczych, które będą później wykorzystane w czasie zajęć edukacyjnych. Jako miejsce prowadzone w duchu idei less waste, będzie ono korzystać jedynie z deszczówki. Zbada również, obserwowane od dawna, zmiany klimatyczne.

Tuż obok, podobnie jak w dolinie Cybiny, zostanie stworzony Rzeczny Ogród Ekoedukacji. To właśnie tam mieszkańcy mają mieć miejsce do odpoczynku na łonie natury. Pozwoli na to m.in. ścieżka bosych stóp, kuchnia błotna czy tor wodny. Wszystko zostanie zbudowane z naturalnych materiałów.

Miejscem, gdzie poznaniacy będą mogli zaobserwować zależności ekologiczne czy zmiany klimatu, będzie dwukilometrowa Ekologiczna Ścieżka Edukacji. Prowadzić ona ma przez 12 przystanków, które zabiorą mieszkańców od Bramy Poznania, przez Wartostradę, do brzegu Cybiny.

Wszyscy chętni będą mieć możliwość wyruszenia w podróż z plecakiem, lornetką, zeszytami zadań i innymi przedmiotami, które ułatwią poznawanie fauny i flory. Akcja skierowana jest głównie do dzieci w wieku 6-12 lat. Oficjalne otwarcie ścieżki odbędzie się w majówkę. Ma być dostępna dla poznaniaków przez cały rok.

Budowa wszystkich elementów edukacyjnych kosztowała 1 267 394 zł, z czego 836 105,59 zł stanowiło unijne dofinansowanie.

 

© 2020 iPolska24

Realizacja