Akcja ma na celu tworzenie w Poznaniu miejsc przyjaznych owadom zapylającym, zapewniając im schronienie i pokarm. Istotną rolę odgrywa także edukacja mieszkańców w zakresie istoty owadów dla środowiska.
W ramach akcji „Stołówki dla fifnych owadów” powstaną specjalne domki zbudowane z trzciny, pustych w środku łodyg, bambusowych rurek, desek, szyszek i suchego drewna, dzięki czemu będą stanowiły dobre schronienie przed deszczem czy też miejsce do rozmnażania się, a tym samym do zwiększenia populacji owadów zapylających w mieście.
Domki trafią do miejsc, które zgłosiły się do tegorocznej odsłony akcji, czyli do 9 placówek oświatowych, w tym zarówno przedszkoli jak i szkół podstawowych, a także 9 Rodzinnych Ogrodów Działkowych i 2 Domów Kultury.
Oprócz tego, każdy z uczestników inicjatywy otrzyma również „Tytkę dobroci dla owadów”. Co to takiego? To zbiór nasion wieloletnich roślin pyłko- i nektarodajnych, kwitnących od maja do października, czyli w okresie, w których owady poszukują pokarmu. Mieszanki zostaną wysiane w ogródkach i na terenach podmiotów, które przystąpiły do akcji, co pozwoli na powstanie „stołówki” dla owadów w okolicy.
Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania liczy, że w ten sposób uda się zwiększyć populację pszczół w mieście, co jest istotne dla środowiska naturalnego.
Istotnym elementem programu jest również edukacja mieszkańców. Powstały materiały, które dostosowane do wieku i grupy odbiorców wyjaśniają w różny sposób rolę owadów zapylających w środowisku, w tym także w mieście czy też możliwości stworzenia odpowiednich dla nich warunków rozwoju. To m.in. filmy, broszury i publikacje.
autorka: A. Karczewska