18 sierpnia 2022

Przedszkole dla zwierząt w Zoo Poznań już gotowe

Przedszkole dla zwierząt w Nowym Zoo jest już gotowe i czeka na podopiecznych. To jedna z inwestycji wybranych przez mieszkańców w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W nowym miejscu opiekę znajdą maluchy m.in. odrzucone przez matkę.

Przedszkole dla zwierząt w Zoo Poznań już gotowe

 

Przedszkole powstało w miejscu dawnej motylarni w Zoo Poznań. Opiekę znajdą w nim młode zwierzęta odrzucone przez matkę lub takie, których rodzice nie są w stanie się odpowiednio zaopiekować i potrzebują pomocy człowieka.

W budynku przygotowano warunki do bezpiecznego karmienia maluchów przez opiekunów, a także przeprowadzania zabiegów weterynaryjnych. Oddzielono również obszar przeznaczony na rekonwalescencję i rehabilitację.

Już podczas projektowania zadbano o to, by powstały oddzielne boksy dla poszczególnych gatunków. Wydzielono te dla ssaków drapieżnych, zwierząt kopytnych i ptaków, dzięki czemu możliwe będzie bezpieczne i spokojne utrzymanie młodych.

Wybudowano również ambulatorium, pomieszczenie socjalne, zaplecze higieniczno-sanitarne i magazyn. Zapewniono też wybieg, z którego będą mogli spokojnie i bezpiecznie korzystać najmłodsi mieszkańcy zoo.

Całość jest zaprojektowana w taki sposób, by zwiedzający mogli podejrzeć życie młodych bez stresowania ich. Przygotowano miejsce, w którym przez szybę można zajrzeć do małych mieszkańców np. podczas karmienia. To istotny element edukacyjny w ogrodzie zoologicznym zapewniony w taki sposób, by nie niepokoić zwierząt.

W ramach inwestycji wyremontowano przyłącza wodociągowe, elektroenergetyczne i kanalizacyjne, a także zagospodarowano teren wokół, budując m.in. podjazdy, co ułatwi dostęp dla osļó z wózkami dziecięcymi i z niepełnosprawnościami.

Prace budowlane zakończyły się w marcu i spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie otrzymała już pozwolenie na użytkowanie, dzięki czemu możliwe jest przekazanie go do użytkowania ogrodowi.

Inwestycja powstała dzięki mieszkańcom, którzy wybrali ten projekt jako przeznaczony do realizacji w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

autorka: A. Karczewska 

fot. PIM