28 marca 2024

#AkcjaPłotek na pomoc płazom w bezpiecznej wędrówce

We wtorkowy wieczór spadł pierwszy od dawna deszcz w Poznaniu i choć był niewielki, to był to sygnał dla ropuch, że czas na rozpoczęcie wędrówki do miejsc rozrodu. NIestety, wiele z nich ginie pod kołami pojazdów.

#AkcjaPłotek na pomoc płazom w bezpiecznej wędrówce

Wiosna jest czasem wędrówki ropuch i żab. Najczęściej wybierają czas po zachodzie słońca i o zmierzchu udając się do miejsc rozrodu. Migracja nasila się w trakcie i po opadach deszczu, również w ciągu dnia. Gdy temperatura punktu rosy osiąga poziom 5 stopni to dla nich sygnał do rozpoczęcia wędrówki.

Niestety, dla wielu kończy się to tragicznie, szczególnie tam, gdzie muszą przekroczyć ścieżki i drogi. Społecznicy i przyrodnicy po raz kolejny apelują o ostrożność. W przypadku zauważenia wędrówki płazów, zwłaszcza większych ilości, to warto zgłosić sprawę do straży miejskiej lub policji. Płazy są grupą gatunków ustawowo chronionych – ściśle lub częściowo. Obserwacje migracji można zgłaszać również do bazy online zwierzetanadrodze.pl.

W Poznaniu podejmowane są działania mające na celu pomoc w bezpiecznej wędrówce w miejscach, w których można spotkać najwięcej żab i ropuch. W ramach #AkcjiPłotek wolontariusze pomagają przedostać się płazom w bezpieczne miejsce. W ubiegłym roku w ten sposób udało się przenieść ponad 500 osobników.

Większą uwagę na drogę powinni zwracać także rowerzyści, ponieważ to nie tylko koła samochodów czy motocykli bywają dla ropuch śmiertelne.

W ramach Akcji Płotek działania są prowadzone m.in. na ul. Warmińskiej i Wojska Polskiego, Lutyckiej i Dymka. To jednak za mało, by uchronić je całkowicie. Od lat najwięcej płazów ginie w lokalizacjach niebezpiecznych, takich jak m.in. ul. Ku Dębinie, Krzesiny, Silniki, Inflancka/Tysiąclecia, Międzyzdrojska, Radarowa czy przy ROD „Kolejarz” w Lasku Marcelińskim.

 

autorka: A. Karczewska

fot. Mikołaj Kaczmarski

© 2020 iPolska24

Realizacja