9 grudnia 2023

Drogi, przejazdy, stojaki, wiaty – rowerem na Naramowice wkrótce wygodnie i z nową infrastrukturą

Budowa trasy tramwajowej na Naramowice obejmuje również infrastrukturę drogową wokół niej, w tym także nowe drogi rowerowe. W ramach inwestycji powstają nie tylko ścieżki, ale też wiaty, stojaki czy systemy liczące rowerzystów. Na jakim etapie są prace w tym zakresie?

Drogi, przejazdy, stojaki, wiaty – rowerem na Naramowice wkrótce wygodnie i z nową infrastrukturą

 

Do tej pory infrastruktura rowerowa na Naramowicach pozostawiała wiele do życzenia. Brakowało ścieżek czy stojaków. Obecnie się to zmienia i już wkrótce rowerzyści zyskają łącznie osiem kilometrów dróg dla jednośladów.

Wykonawca wybudował większość chodników i konstrukcji ścieżek rowerowych jeszcze zimą, a obecnie trwają prace związane z układaniem nawierzchni.W tym tygodniu prowadzone są na odcinku ul. Lechicką a ul. Błażeja, czyli końcowym fragmencie powstającej infrastruktury, wzdłuż al. Praw Kobiet.

Rowerzyści mogą już korzystać z fragmentu na wysokości Winograd, czyli niemal na całej długości trasy między pętlą Wilczak a ul. Lechicką, gdzie wybudowano dwukilometrową ścieżkę z odpowiednim oznakowaniem i przejazdami.

Inwestycja nie oznacza jedynie samych dróg, ale także małą architekturę, która montowana jest na trasie. Co 50 metrów ustawiona jest ławka ze stojakiem rowerowym, jako tzw. miejsce odpoczynku. Przy przystankach komunikacji miejskiej powstają większe parkingi dla rowerów, część z zadaszeniem.

Na części skrzyżowań zamontowano również sygnalizację świetlną dla rowerzystów.

Nowe drogi nie mają krawężników przy zjazdach na jezdnię, co ułatwi przejazd. Całość uzupełniana jest zielenią, by przejażdżka cieszyła także oko.

Udostępnienie całej infrastruktury dla rowerzystów planowane jest na jesień 2022 roku.

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja