19 kwietnia 2024

Rozpoczęła się deratyzacja w mieście

Wraz z początkiem kwietnia rozpoczęła się w Poznaniu obowiązkowa deratyzacja. Celem jest przede przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, które są przenoszone przez gryzonie – szczury i myszy w mieście.

Rozpoczęła się deratyzacja w mieście

Deratyzacją objęte są wszystkie budynki zabudowy wielolokalowej, obiekty handlowe branży spożywczej, placówki oświatowe, lokale gastronomiczne, hotele, szpitale, targowiska, domy pomocy społecznej, a także obiekty, w których prowadzi się zbiorowe żywienie albo działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów.

Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji dotyczy zarządców i administratorów nieruchomości. Muszą oni wyłożyć trutki od 1 kwietnia. Należy stosować preparaty wyłącznie specjalistyczne i dopuszczone do tego typu działań. W miejscach wyłożenia trutek obowiązuje nakaz umieszczenia napisów ostrzegawczych, a także otoczenia szczególnym nadzorem zwierzęta i dzieci, by nie dopuścić do zjedzenia lub dotykania środków chemicznych. Z uwagi na liczbę uchodźców w mieście zaleca się, by informacje podać także w języku ukraińskim.

Jeszcze przed wyłożeniem trutki zarządcy i właściciele zostali zobowiązani do dokonania wszelkich napraw, w tym usunięciu otworów i szczelin, którymi szczury i myszy mogą się przemieszczać. Z kolei po rozpoczęciu deratyzacji zarządca nieruchomości musi usunąć padłe szczury.

Deratyzacja potrwa do końca miesiąca. Przez ten czas straż miejska oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będą kontrolować budynki i obiekty objęte deratyzacją, w tym także gospodarkę odpadami w tych miejscach.

Kolejna deratyzacja będzie przeprowadzana we wrześniu.

 

autorka: A. Karczewska

© 2020 iPolska24

Realizacja