t Kolejna edycja programu Kawka Bis. Można uzyskać dofinansowanie na likwidację pieca – Eco Poznań
23 maja 2022

Kolejna edycja programu Kawka Bis. Można uzyskać dofinansowanie na likwidację pieca

Od 2024 roku wprowadzone zostają ograniczenia i zakazy, związane ze spalaniem paliw stałych, takich jak węgiel, drewno i brykiet. Każdy posiadacz starych pieców będzie musiał się ich pozbyć, inaczej może spodziewać się kary grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Z początkiem stycznia ruszył konkurs Kawka Bis, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca.

Kolejna edycja programu Kawka Bis. Można uzyskać dofinansowanie na likwidację pieca

Kawka Bis to projekt realizowany od 2018 roku, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń spowodowanych spalinami paliw stałych, w tym węgla, drewna oraz brykietu. Od 2024 r. każdy posiadacz starego bezklasowego pieca centralnego ogrzewania musi wymienić go na bardziej ekologiczne ogrzewanie gazowe, elektryczne lub oparte na odnawialnych źródłach energii, w tym pompę ciepła bądź wykorzystujące instalacje fotowoltaiczne. Ci, którzy tego nie zrobią mogą spodziewać się kary grzywny sięgającą nawet 5 tys. zł.

By wspomóc finansowo mieszkańców Poznania, od 2 stycznia br. organizowany jest konkurs,w ramach którego blisko 15 mln zł zostanie przeznaczonych na likwidację tzw. kopciuchów. To aż o 5 mln zł więcej niż w ubiegłym roku.

Dofinansowanie zależne jest od tego, na jakie źródło wymieniony zostanie dotychczasowy, stary piec. W przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub z miejskiej sieci ciepłowniczej można liczyć na dofinansowanie do 12 tys. zł, przy wymianie pieca na pompę ciepła – do 15 tys. zł oraz do 20 tys. zł przy wymianie na pompę ciepła połączoną z instalacją fotowoltaiczną lub też połączenia ogrzewania elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną.

W tym roku ułatwiono proces składania wniosków o dofinansowanie oraz zmniejszono liczbę potrzebnych załączników. Formularz można łatwo wypełnić za pośrednictwem strony internetowej ePUAP. Istnieje także możliwość jego tradycyjnego, papierowego przekazania – w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań (w godzinach pracy urzędu) lub listownie (kierując dokumenty na wskazany adres).

Jakie są warunki udziału w programie? Wystarczy posiadać w pełni sprawny kocioł lub piec węglowy, który odpowiada za ogrzewanie mieszkania bądź domu.

Posiadacze pieców centralnego ogrzewania mają czas na wymianę do końca 2023 roku, natomiast korzystający z pieców kaflowych – do końca 2025r. Zostanie ona przeprowadzona dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie, przy czym inwestycja musi być w pełni zgodna z wymogami prawa budowlanego.

Nabór wniosków potrwa do 31 lipca 2022 roku, natomiast rozliczenie z otrzymanego dofinansowania musi nastąpić do 31 października.

Zmiany wprowadziła grudniowa uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z 2017 roku.

Więcej informacji dotyczących programu Kawka Bis oraz wnioski dostępne są na stronie https://www.poznan.pl/kawka/. Niezbędne informacje uzyskać można pod numerem infolinii 61 646 33 44 oraz Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska: 61 878 40 61, 61 878 40 68, 61 878 19 63 oraz 61 878 40 62. Pytania można kierować także drogą mailową na adres: kawka@um.poznan.pl. 

 

autorka: N. Fekser