5 lutego 2023

Jak zimą dbać o rośliny doniczkowe?

Zima to ciężki okres dla roślin doniczkowych. Suche powietrze i niska wilgotność często doprowadzają do wielu chorób. Jak im pomóc i sprawić, by pięknie prezentowały się nawet w chłodne miesiące?

Jak zimą dbać o rośliny doniczkowe?

 

1. Zadbaj o wysoką wilgotność powietrza

Większość roślin doniczkowych potrzebuje 50% wilgotności powietrza. W celu jej zwiększenia użyj prostego nawilżacza. Warto także umieścić wokół rośliny miski z wodą, która stopniowo parując, nawilży powietrze.

Doniczki z roślinami można umieścić również na tacach wypełnionych kamieniami, regularnie zalewanymi wodą. Chwilowe „ukojenie” przyniesie także schnące w pobliżu roślin pranie.

2. Staraj się utrzymać umiarkowaną temperaturę

W okresie zimowym rośliny wstrzymują wzrost. Nie potrzebują zatem wysokiej temperatury. Drzewka cytrynowe, oliwne i laurowe preferują chłodne pomieszczenia. Optymalna temperatura dla większości roślin to 20C.

3. Zapewnij roślinom dużo światła

Zima w Polsce nie dostarcza roślinom wystarczającej ilości światła słonecznego. Przestaw rośliny bliżej okna, ale z dala od kaloryferów. Najlepsze będą okna wychodzące na południe. Idealnie sprawdzą się również lampy lub żarówki doświetlające.

4. Ogranicz podlewanie

Zimą rośliny potrzebują o wiele mniej wody. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do choroby grzybowej, pleśni czy gnicia korzeni. To z kolei prowadzi do śmierci rośliny.

Przy podlewaniu warto włożyć cały palec do ziemi i sprawdzić stan jej nawodnienia. Jeśli ziemia jest sucha na poziomie korzeni, można podlać roślinę. Nie wolno jednak pozwalać, by woda stała w podstawce. Warto dać roślinie napić się i po pół godziny opróżnić podstawkę z nadmiaru wody.

5. Zaprzestań nawożenia i przesadzania

Zima do dla roślin czas spoczynku. Ich odżywanie warto zatem przełożyć na okres wiosenny, kiedy naturalnie budzą się do życia. Przesadzanie to duży szok dla rośliny. Aby ułatwić jej aklimatyzację w nowej doniczce, zrób to w bardziej sprzyjających miesiącach.

Stosowanie powyższych porad zapewni rośliną spokojną zimę. Dzięki temu wiosnę przywitają ze zdwojoną siłą.