10 czerwca 2023

Jeszcze bardziej zielony Rynek Łazarski. Zakończono nasadzenia kolejnych roślin

W ostatnich dniach zakończyły się sadzenia roślin na Rynku Łazarskim. Dotychczas na tym obszarze można było oglądać niewiele roślinności, która skupiała się na terenie 1150 m2. Obecnie Rynek ozdobiło ponad 60 drzew, około 1,2 tys. krzewów, 5,5 sztuk bylin i traw oraz ok. 14,5 tys. roślin cebulowych. Efekty będzie można podziwiać wiosną i latem przyszłego roku.

Jeszcze bardziej zielony Rynek Łazarski. Zakończono nasadzenia kolejnych roślin

Przebudowa Rynku Łazarskiego to inwestycja, której celem było upiększenie i ogólny wpływ na estetykę okolic targowiska. Dotychczas mieszkańcy mogli podziwiać tam niewiele roślinności. Na terenie mierzącym około 1150 m2, obejmującym powierzchnie biologiczną, znajdowały się 33 drzewa. Dziś, ich liczba wzrosła do 61, z czego tylko 5 stanowi pozostałości sprzed przebudowy. Wszystkie starsze drzewa przesadzono do Parku Kasprowicza. Teraz Rynek Łazarski ubogaciły klony polne i pospolite, sofory japońskie oraz ambrowce balsamiczne. Choć nie są one zbyt duże – mają 6-7 metrów wysokości i obwód pnia powyżej 25 cm – z pewnością będą widoczne. Drzewa mają już kilka lat – do tej pory, przez blisko 10-15 lat, uprawiane były w szkółce.

Nie tylko drzewa urozmaicą okolice rynku. W obrębie targowiska pojawiło się 1200 krzewów, w tym róże ‘Gebruder Grimm’, krzewuszki, tawuły szare, irgi oraz berberysy, 5500 bylin i traw ozdobnych, takich jak kocimiętki, kosaćce, szałwie, bodziszki, bergenie, liliowce, trzcinniki, trzęślice i hakonechloe oraz 14500 roślin cebulowych – szafirków, tulipanów, narcyzów i irysów. Każdy miłośnik roślinności z pewnością będzie chciał zatrzymać się przy targowisku na dłużej, aby podziwiać 1442 m2 rozproszonych po całym rynku kwiatów i traw. Jest to prawie 300 m2 więcej niż przed inwestycją.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakończyła się zgodnie z planowanym czasem. Zasadzono o 5 więcej drzew niż uwzględniono w pierwotnym projekcie, co z pewnością wpłynie pozytywnie na wizerunek tej części Poznania.

Nie tylko w przestrzeni roślinnej nastąpiły znaczące zmiany. By zapewnić mieszkańcom i kupcom wygodę oraz dopełnić unowocześniony wizerunek obszaru, przebudowane zostało także samo targowisko. Wymieniono nawierzchnię rynku i część infrastruktury podziemnej. Myśląc o mieszkańcach, powstały nowe i szersze chodniki, przestrzeń na kawiarniane ogródki, gdzie wiosną i latem, będzie można spokojnie usiąść, by podziwiać nowopowstałą, kwitnącą roślinność. Stworzono także miejsce na organizację mniejszych wydarzeń plenerowych. By wzbogacić miejska infrastrukturę, umiejscowiono tam także fontannę i miejsce zabaw dla dzieci. Już 1 grudnia sprzedawcy przeniosą się na wyremontowane targowisko, gdzie wraz z klientami będą pracować nad nowym, bardziej nowoczesnym zadaszeniem.

 

autorka:. N. Fekser