18 sierpnia 2022

PE: Unia Europejska powinna stworzyć własne źródło zaopatrzenia w krytyczne surowce

Projekt sprawozdania PE, będący przedmiotem poniedziałkowej debaty oraz głosowania we wtorek, podkreśla zależność Unii od kluczowych zasobów potrzebnych do transformacji cyfrowej i ekologicznej. Według europosłów, Unia Europejska powinna stworzyć własne źródło zaopatrzenia w krytyczne surowce.

PE: Unia Europejska powinna stworzyć własne źródło zaopatrzenia w krytyczne surowce

 

Parlament Europejski wskazuje, że krytyczne surowce (CRM) mają zasadnicze znaczenie dla produkcji szerokiej gamy towarów i zastosowań. Przejście na gospodarkę cyfrową, wysoce energooszczędną i neutralną dla klimatu doprowadzi do znacznie większego zapotrzebowania na CRM, ponieważ technologie wymagające ich stosowania, takie jak baterie i silniki elektryczne, będą kluczowe dla osiągnięcia celów określonych w porozumieniu paryskim.

W projekcie sprawozdania PE wzywa do opracowania strategii UE mającej na celu zwiększenie strategicznej autonomii i odporności w odniesieniu do dostaw CRM poprzez stworzenie rynku wtórnego z wykorzystaniem zasobów pochodzących z recyklingu. Nowe materiały będą musiały być pozyskiwane z UE, źródła będą musiały być zdywersyfikowane, a więcej badań powinno skupić się na zrównoważonych alternatywach. Europosłowie wzywają także państwa członkowskie UE do rozważenia możliwości gromadzenia strategicznych zapasów.

Według Komisji Europejskiej podaż wielu CRM jest w dużym stopniu skoncentrowana poza UE, przy czym Chiny dostarczają 98 proc. dostaw metali rzadkich do UE.

 

Źródło informacji: EuroPAP News