2 grudnia 2021

Trwa Europejskie Forum Nowych Idei

W Sopocie trwa Europejskie Forum Nowych Idei. Drugiego dnia imprezy uczestnicy forum dyskutowali między innymi o transformacji energetycznej, zmianach klimatycznych i technologii.

Trwa Europejskie Forum Nowych Idei

 

Tegoroczne forum otworzyła sesja dyskusyjna „Antropocen”.

„Zmiany klimatyczne bezpośrednio oddziałują na prowadzenie biznesu – mówił podczas dyskusji Julien Ducarroz, prezes zarządu Orange Polska. – Jesteśmy dumni, że jako firma podjęliśmy zobowiązanie, aby do 2040 roku, czyli 10 lat wcześniej niż Europa, osiągnąć neutralność klimatyczną. Jeszcze wcześniej dojdziemy do sytuacji, kiedy 60 proc. energii, którą zużywamy, będzie pochodziła z zielonych źródeł” – zaznaczył Ducarroz.

Skala zmian klimatycznych (z perspektywy przedsiębiorstw oraz regionów) była tematem panelu „Strategia gospodarcza na nową dekadę”. Za przykład mikrogospodarki w obliczu zmian wskazano Województwo Pomorskie.

„Przewagą pomorskiej gospodarki jest jej integracja z rynkiem europejskim, zbudowana poprzez rozwój portów i ekonomii morza – mówił Mieczysław Struk, marszałek Pomorskiego. – Porty, nie obciążające węglowym śladem środowiska, generują już 10% wpływów do polskiego budżetu. To około 40 miliardów i jest potencjał na wzrost tych wartości. Unijna transformacja energetyczna powiększa obszar zielonych inwestycji w naszym województwie, na przykład o możliwość uruchomienia farmy wiatrowych na morzu. Zielony ład jest celem dla naszego województwa” – mówił Mieczysław Struk.

W procesie transformacji energetycznej kluczowa będzie edukacja. Przypomnieli o tym uczestnicy dyskusji „Edukacja klimatyczna – jak kształtować świadomość zmian klimatu?”.

„Domagamy się uzupełnienia podstawy programowej o tematy związane ze zmianą klimatu – mówił Maciej Krzyczkowski z IKEA. – To powinna być wiedza powszechna. Wiemy, co znaczy kryzys w kontekście pandemii. Wyobraźmy sobie teraz kryzys klimatyczny. Nie ma biznesu na martwej planecie. Edukujmy i przeprowadźmy zieloną transformację jak najszybciej” – apelował Krzyczkowski.

Duże zainteresowanie uczestników EFNI wzbudził panel „Ekonomia obwarzanka. Jak myśleć o ekonomii w XXI w.?”. Jedną z prelegentek panelu była Lucyna Stańczak-Wuczyńska z Rady Nadzorczej Banku BNP Paribas.

„Priorytet ekologiczny deklarowało 90% ankietowanych menadżerów państw uczestników szczytu klimatycznego COP26 – mówiła. – Tyle, że 400 mld EUR rocznie, a na taką wartość szacowane są roczne wydatki potrzebne w Unii na zrównoważenie i politykę ekologiczną, jest niemożliwe do zdobycia bez zaangażowania sektora prywatnego. Sektorowi prywatnemu potrzebne jest zaś stabilne otoczenie regulacyjne” – dodała Lucyna Stańczak-Wuczyńska.

Na EFNI nie zabrakło też tematów technologicznych. Jeden z paneli dotyczył Internetu Rzeczy.

„Transformacja cyfrowa oparta o Internet Rzeczy (AIoT), odbędzie się bardzo szybko – stwierdził Rafał Rudziński, prezes BOSCH Polska. – Do 2025 roku wszystkie produkty tworzone przez nas będą powstawały przy pomocy AI lub będą miały w sobie takie rozwiązania. Jesteśmy koncernem działającym w branży moto, więc wykorzystanie skanerów, radarów, czujników w umożliwi szybszą reakcję na zdarzenia. To fascynujące” – podkreślił Rafał Rudziński, biorący udział w dyskusji Zbędny mózg? AIOT: o przyszłości sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy.

„Mamy różne rodzaje szkodliwych treści: dezinformacja, hejt, treść nielegalna – mówił z kolei Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej w Facebooku podczas debaty „Zarządzanie treściami w internecie”. – Podejście do tych zjawisk powinno być zróżnicowane. Zdajemy sobie sprawę, że nasze decyzje mogą mieć olbrzymi wpływ na dyskurs społeczny. Dlatego zwracamy się do podmiotów publicznych o wprowadzanie regulacji, które ułatwią zarządzanie treściami w internecie, aby te decyzje były podejmowane w sposób demokratyczny i ujednolicony” – dodał Turowski

W podobnym tonie wypowiadała się Magdalena Dziewguć, dyrektorka rozwoju biznesu cloudowego Google w Europie Środkowo-Wschodniej, która wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Jak sprawić by cyfryzacja przyczyniała się do włączenia społecznego”.

„Za wolno budujemy kompetencje i to jest wyzwanie dla rozwoju społecznego. Musimy uczyć dzieci krytycznego myślenia, wybierania źródeł informacji. Ale możemy pochwalić się tym, że Polska administracja dostała globalną nagrodę za system rejestracji e-szczepień i jest to jedno z najlepszych rozwiązań na świecie” – mówiła.

Europejskie Forum Nowych Idei po raz 10 organizuje Konfederacja Lewiatan we współpracy z BuisnessEurope i Miastem Sopot. Impreza odbywa się w Sopocie w Hotelu Radisson Blu.

EFNI potrwa do piątkowego wieczoru. Imprezę zakończy sesja „Przyszłość świata według kobiet” oraz ceremonia zamknięcia połączona z ogłoszeniem Deklaracji Sopockiej.

 

Konfederacja Lewiatan