22 września 2021

Eko owoce w miejskim sadzie edukacyjnym w Ostrowie Wielkopolskim

Pierwszy, miejski sad edukacyjny to już nie marzenie, a realne plany. Przy ulicy Rataja jesienią zostaną posadzone drzewa owocowe, a ostrowianie będą mogli cieszyć się rosnącym sadem z jabłoniami – miejscem, w którym młodsi i starsi będą mogli m.in. poznać nowe gatunki roślin. To zadanie o wartości 130 tys. złotych.

Eko owoce w miejskim sadzie edukacyjnym w Ostrowie Wielkopolskim

“To na razie projekt, ale już wkrótce przy ulicy Rataja powstanie pierwszy sad edukacyjny w Ostrowie Wielkopolskim. Na 1000 m² posadzone zostaną drzewa owocowe (w tym jabłonie – jabłko w herbie naszego miasta zobowiązuje), hortensje, lawenda, tulipany, piwonie, liliowce, szałwia i wiele innych roślin, które będą umilać Wam czas spędzany w ostrowskim sadzie. Wiele z nich – mam ogromną nadzieję – posadzimy wspólnie jesienią tego roku. Chcemy jednak, by sad miał nie tylko wymiar rekreacyjny, ale i edukacyjny. Właśnie dlatego posadzone rośliny otrzymają tabliczki informującą o tym, co rośnie w danym miejscu. Na ostatniej sesji, zaproponowałam tę inwestycję radnym miejskim, a ci jednogłośnie ją przyjęli. Na realizację tego zadania chcemy przeznaczyć 130 tys. złotych” – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Dzięki realizacji zadania zagospodarowany zostanie, nieużytkowany do tej pory, teren przy istniejącym już Klubie Seniora, a także w bezpośrednim sąsiedztwie z placem zabaw i siłownią zewnętrzną.

Wymierną korzyścią będą nie tylko walory estetyczne i rekreacyjne, ale również edukacja ekologiczna i kontakt mieszkańców z przyrodą. Układ ścieżek poprowadzony zostanie między drzewami owocowymi w celu możliwości lepszego poznania cyklu rozwojowego drzew oraz możliwość obserwowania zmienności poszczególnych gatunków podczas różnych pór roku. Dodatkowo postawione zostaną tablice informujące o gatunkach, posadzonych w sadzie, roślin.

“Dzięki prezydent Beacie Klimek udało się zrealizować to, czego wcześniej nie można było – w ciągu ostatnich 4 lat powstał plac zabaw, siłownia zewnętrzna, a nieużytkowany budynek został zaadaptowany na potrzeby Klubu Seniora, a teraz powstanie sad edukacyjny. Co ważne, z powstałej infrastruktury korzystają nie tylko mieszkańcy Zacisza Zębców, ale również mieszkańcy innych osiedli” – podkreśla radna miejska Elżbieta Grochowska.

Wszystkie podziały ogrodu zostały poprowadzone prostą geometryczną linią nadając nowoczesny charakter ogrodu. Uzupełnieniem roślinności sadu przy ulicy Rataja będą elementy małej architektury – ławki, by łatwiej było wypoczywać mieszkańcom i kosze na odpady, by dbanie o środowisko było prostsze.

“Sad edukacyjny to efekt oddolnej inicjatywy mieszkańców Osiedla Zacisze Zębców. Mam nadzieję, że ta przestrzeń pełna jabłoni i jabłek, stanie się kolejnym ważnym miejscem na mapie Ostrowa Wielkopolskiego, ale przede wszystkim miejscem, które znajdzie się na liście Waszych ulubionych zakątków” – dodaje prezydent Beata Klimek.

 

 

 

PAP MediaRoom / Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim