IMGW wydało ostrzeżenie dla Poznania. Mogą wystąpić burze z gradem

Poznański Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia dotyczące wystąpienia burz, deszczu, silnego wiatru i lokalnie gradu.

IMGW wydało ostrzeżenie dla Poznania. Mogą wystąpić burze z gradem

Ostrzeżenie obowiązuje w  powiatach: gostyńskim, jarocińskim, kaliskim, Kaliszu, kępińskim, kolskim,Koninie, konińskim, krotoszyńskim, ostrowskim, ostrzeszowskim, pleszewskim, rawickim i tureckim – to ostrzeżenie pierwszego stopnia. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad – czytamy w komunikacie IMGW obowiązującym od godziny 12:00 do 24:00.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to 80%.

W pozostałych powiatach – również w Poznaniu i powiecie poznańskim od godziny 11:00 do 22:00 obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 20 mm do 40 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad – informuje IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to 70%.
Ostrzeżenie “2 stopnia” oznacza, że burza jaka może przejść nad Wielkopolską będzie skutkowała większymi niż zazwyczaj w czasie burz opadami deszczu i porywami wiatru. Klasyfikacja burz ma 3 stopnie – najgroźniejsze burze klasyfikowane są jako 3 stopnia.