t “Sezon Ogródkowy – spotkajmy się na działkach” – rusza nowy projekt w mieście – Eco Poznań

“Sezon Ogródkowy – spotkajmy się na działkach” – rusza nowy projekt w mieście

„Sezon Ogródkowy – Spotkajmy się na działkach” to nazwa nowego, pilotażowego projektu, który właśnie wystartował na poznańskim Łazarzu. Celem jest otwieranie terenów ogrodów działkowych na lokalną społeczność.

“Sezon Ogródkowy – spotkajmy się na działkach” – rusza nowy projekt w mieście

 

Projekt jest pomysłem Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji MIasta, natomiast realizacją zajmuje się Stowarzyszenie Zasiej. To część międzynarodowego projektu „Connecting Nature”, którego partnerem jest Miasto Poznań.

Celem inicjatywy jest odejście od stereotypu ogrodów działkowych jako miejsc zamkniętych i niedostępnych. Mają być promowane jako tereny zieleni o wielu walorach przyrodniczych oraz społecznych. Stopniowo mają być także otwierane na mieszkańców, w tym głównie lokalną społeczność.

„Duży nacisk zostanie położony na diagnozę potencjału wybranych ogrodów. Planowany jest otwarty spacer badawczy, podczas którego będzie można posłuchać historii działkowców, zobaczyć ciekawą architekturę ogrodową czy wyjątkowe okazy roślin” – wyjaśnia Urząd Miasta Poznania

W akcję zostaną włączeni działkowcy oraz lokalne instytucje. Projekt ma również zachęcać do tworzenia własnych akcji i inicjatyw na terenie ROD w różnych częściach miasta.

W ramach pilotażowego programu opracowany zostanie m.in. katalog dobrych praktyk dla kolejnych ogrodów, których członkowie będą chcieli wprowadzić podobne inicjatywy u siebie.

Dodatkowo, na koniec akcji „Sezon Ogródkowy”, która potrwa do końca września, zaangażowani uczestnicy będą mogli w drodze głosowania wybrać dwa wydarzenia animacyjno-integracyjne, które odbędą się jeszcze we wrześniu.

Pilotażowy program realizowany będzie na terenie ROD im. Kopczyńskiego i ROD im. Skłodowskiej-Curie.