5 lutego 2023

Przechodnie uratowali młodego kosa przed atakiem drapieżnika

Choć natura rządzi się swoimi prawami, to czasem nie udaje jej się osiągnąć celu. Taka sytuacja miała miejsce na poznańskiej Cytadeli, gdzie drapieżnikowi nie udało się zadziobać małego kosa, ponieważ ten został obroniony przez… człowieka.

Przechodnie uratowali młodego kosa przed atakiem drapieżnika

Sytuacja miała miejsce na terenie Cytadeli. Przechodnie zauważyli drapieżnika, który chciał zadziobać młodego kosa. Przerażony maluch nie był w stanie odlecieć, a obok głośno odzywała się jego mama, która próbowała go bronić. Drapieżnik został odgoniony przez ludzi, którzy odważnie włączyli się w sytuację.

Co więcej, poinformowali o sytuacji także odpowiednie służby. Okazało się, że w pobliżu był jeden z inspektorów Zarządu Zieleni Miejskiej, który wraz z przedstawicielami firmy opiekującej się parkiem podjął działania.

Ptaszek został tymczasowo schowany w skrzynce po kwiatach, aby drapieżnik nie miał do niego dostępu. Ptasia mama siedziała na skrzynce, przynosząc młodemu robaka w dziobie.

Ostatecznie młody kos został przewieziony do Ptasiego Azylu, gdzie udzielono mu odpowiedniej, specjalistycznej pomocy. Dzięki reakcji przechodniów, udało się obronić go przed śmiercią ze strony silniejszego gatunku.

 

autorka: A. Karczewska