Poznaniacy otrzymali sadzonki drzewek tlenowych

50 sadzonek drzewek tlenowych rozdał Robyg klientom Zielonego Targu w sobotę, 12 czerwca. Takie drzewka, Oxytree, rosną bardzo szybko, produkują nawet 10 razy więcej tlenu niż inne gatunki i dają dużo cienia. Firma planuje start swojej pierwszej inwestycji w Poznaniu, ale już od początku roku działa na rzecz środowiska w mieście.

Poznaniacy otrzymali sadzonki drzewek tlenowych

 

W ciągu 6 lat osiągają 16 metrów wysokości, a ich korony mają szerokość 10 metrów i zapewniają dobre schronienie w upalne dni. Ścięte – odrastają 4 lub więcej razy. Drzewka tlenowe, bo o nich mowa, to hit ogrodniczy ostatnich miesięcy. Gatunek pochodzi ze skrzyżowania 2 gatunków: Paulownia fortunei i Paulownia elongata i jest bardzo odporny na zimno i gorąco. Może rosnąć na mało urodzajnych glebach. Najbardziej efektownym elementem rośliny są jej ogromne, bo liczące 25-45 cm średnicy liście. To właśnie one odpowiadają za pochłanianie dużych ilości CO2 i uwalnianie tlenu do atmosfery. To dobra roślina do sadzenia w miastach, gdzie brakuje zieleni, szczególnie drzew.

Sobotnie przekazywanie sadzonek właśnie podczas Zielonego Targu wpisuje się w ekologiczne działania firmy Robyg w Poznaniu. Zielony Targ na Wilczaku to najstarszy eko-targ w Poznaniu – miejsce, gdzie zaopatrują się znani kucharze, ale i świadomi ekologicznie mieszkańcy. Wcześniej firma przeprowadziła dwie akcje sprzątania miejskich terenów, rozdała przedszkolom sadzonki jabłoni i nasiona łąk kwietnych.

— Zmiany klimatu są faktem, a ich wpływ na nasze życie jest coraz większy, dlatego tak ważna jest intensyfikacja działań służących redukcji emisji CO2 — mówi Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Robyg w Gdańsku i Poznaniu. — Chcemy chronić różnorodność gatunkową, dlatego na naszych osiedlach dużą rolę odgrywa zróżnicowana roślinność: powstają m.in. łąki kwietne, kolorowe rabaty, parki i ogrody deszczowe. Musimy współdziałać, żeby w miastach żyło się lepiej.

Robyg w swoich inwestycjach stosuje też wiele ekologicznych rozwiązań pozwalających m.in. ograniczyć zużycie energii: w budynkach montowane są trójszybowe okna czy energooszczędne oświetlenie LED w częściach wspólnych, które zasilane jest energią pozyskaną za pomocą paneli fotowoltaicznych. W standardzie do każdego mieszkania oferowana jest technologia SMART HOUSE, która umożliwia m.in. zdalne zarządzanie urządzeniami oraz grzejnikami i pozwala obniżyć koszty nawet o 30%.

— Niedawno zapytaliśmy mieszkańców Poznania o to, czy dbają o środowisko. Aż 84% poznaniaków i poznanianek deklaruje, że to robi. — mówi Anna Wojciechowska. — Dzisiaj kwestia zasobów naturalnych i troski o środowisko jest istotna dla coraz większej grupy Polaków, a miejscem, w którym najlepiej możemy to robić, jest nasze najbliższe otoczenie.