t “Zaglądają” do wnętrza drzew, by określić ich stan – Eco Poznań

“Zaglądają” do wnętrza drzew, by określić ich stan

Rozpoczynają się badania drzew, które mają dokładniej określić stan przyulicznych roślin, a tym samym ewentualny poziom zagrożenia jakie mogą stanowić dla życia i zdrowia ludzi. Ekspertyzy wykonywane są przy użyciu tomografu dźwiękowego i testów obciążeniowych.

“Zaglądają” do wnętrza drzew, by określić ich stan

ZDM Poznań prowadzi coroczny przegląd drzew przyulicznych określając ich stan i poziom ewentualnego zagrożenia, który miałby być podstawą do wycięcia rośliny. Jeszcze kilka lat temu część drzew była wycinana na podstawie ogólnych badań wykonywanych przez ekspertów. Teraz możliwe jest szczegółowe „zaglądanie do środka” roślin, dzięki czemu można sprawdzić rzeczywisty stan drzewa. Dzięki temu można uniknąć np. wycięcia wciąż jeszcze zdrowego drzewa czy też odwrotnie – pozostawienia takiego, które zagrozi uczestnikom ruchu drogowego.

Specjaliści z zakresu dendrologii jakiś czas temu zaznaczyli w mieście drzewa, które zakwalifikowano do wycinki. W przypadku niektórych, prawie stu starych i cennych okazów, wskazano je do dalszej, pogłębionej diagnostyki.

Dokładne badania właśnie się rozpoczęły. Ekspertyzy wykażą dokładny stan drzew wraz z zabiegami, które należy przy nich wykonać, aby mogły jeszcze pozostać przy ulicach.

Do diagnostyki tomografem dźwiękowym zakwalifikowano 39 drew na Grunwaldzie, 23 na Jeżycach i trzy na terenie Starego Miasta.

„Diagnostyka z wykorzystaniem tomografii komputerowej pozwala zajrzeć do wnętrza pnia i ocenić zmiany strukturalne drewna, co nie jest w pełni możliwe podczas oceny wizualnej drzewa. W wyniku badania otrzymujemy precyzyjne informację o rozmiarze i lokalizacji zgnilizny, wypróchnienia i innych ubytków wpływających na stabilność drzewa. Tomograf przykładany jest do pnia i nieinwazyjnie pozwala ocenić jego kondycję. Badanie pozwala potwierdzić stopień rozkładu wewnątrz pnia oraz ewentualne ryzyko związane z chorobą drzewa” – wyjaśnia ZDM Poznań.

Dodatkowo, 33 drzewa na terenie Grunwaldu objęto także testem obciążeniowym, by określić ich stabilność.

Badania drzew mają potrwać do końca maja, a wyniki będą znane w czerwcu.