Poznaniacy ruszyli na rowery. Ponad 17 tysięcy przejazdów w weekend przy licznikach rowerowych

Miniony weekend przywitał poznaniaków zmienną pogodą. Po pochmurnej i deszczowej sobocie przyszła słoneczna i ciepła niedziela. Wiele osób postanowiło wykorzystać choć jeden z tych dni na przejażdżkę rowerem i wykorzystanie infrastruktury rowerowej w mieście. Okazało się, że pobito rekordy „ruchu rowerowego” od czas zamontowania w mieście liczników rowerzystów.

Poznaniacy ruszyli na rowery. Ponad 17 tysięcy przejazdów w weekend przy licznikach rowerowych

 

W kilku miejscach Poznania znajdują się specjalne liczniki, które zliczają przejeżdżających rowerzystów. W całym mieście stoi pięć tego typu urządzeń. Służą przede wszystkim do celów statystycznych pokazując, które trasy cieszą się największą popularnością, ile osób decyduje się na poruszanie się jednośladem, a także w których godzinach można zaobserwować największy ruch rowerowy.

Choć pogoda w sobotę była zmienna, to część osób zdecydowała się na przejażdżkę rowerową po mieście. Największy ruch odnotowano jednak w niedzielę, kiedy to po raz pierwszy od dawna poznaniacy mogli poczuć wiosnę. Pobito nawet rekord „zliczonych” rowerów na trasach.

Łącznie w weekend 8-9 maja poznańskie liczniki odnotowały 17 187 przejazdów, co daje średnią dzienną 1 719. Najwięcej rowerów policzono przy liczniku Wartostrada Zachód, gdzie odnotowano w weekend 5 886 przejazdów, z czego 1429 w sobotę i aż 4457 w niedzielę. Do tej pory najwyższy wynik odnotowano w maju 2020 roku i wynosił on 3500 przejazdów.

Licznik Wartostrada Wschód także odnotował wysokie dane – łącznie 5524 przejazdy, w tym 1410 w sobotę i 4114 w niedzielę. Na trzecim miejscu znalazł się licznik na Placu Wolności z 2247 przejazdami. Dalej znalazł się licznik przy ul. Grunwaldzkiej (1947 przejazdów), a na ostatnim miejscu licznik przy ul. Dolna Wilda z wynikiem 1583.

Warto zaznaczyć, że liczby te w małym stopniu odzwierciedlają rzeczywisty ruch rowerowy w mieście. Wiele osób korzysta z innych miejsc i tras rowerowych, które nie przebiega przy licznikach. Tym bardziej można cieszyć się więc z dużego zainteresowania poznaniaków tą formą rekreacji, aktywności fizycznej i poruszania się po mieście.