Tajemnicza platforma na Szachtach. Do czego służy?

Na poznańskich Szachtach, a dokładniej na Stawie Rozlanym pojawiła się „tajemnicza platforma”. Część spacerowiczów zastanawiała się, co to takiego i w jakim celu została umieszczona na bojach. Okazuje się, że to miejsce, które ma pomóc w powiększeniu populacji ptaków, które można spotkać na Gliniankach.

Tajemnicza platforma na Szachtach. Do czego służy?

 

Szachty są wyjątkowym miejscem w Poznaniu, a także w skali ogólnopolskiej w zakresie terenów zielonych w miastach. To nie tylko liczne ciekawe gatunki drzew, stawy i glinianki. To także miejsce ciekawe pod względem występujących tam gatunków ptaków, owadów i płazów.

W ostatnich latach zauważalny jest spadek populacji części z nich. Na Szachtach można spotkać ponad 150 gatunków ptaków, w tym ok. 90 lęgowych. Od kilku lat prowadzone są działania mające na celu pomoc w lęgu, a tym samym zwiększeniu liczby osobników poszczególnych gatunków. Montowane są m.in. budki lęgowe przystosowano do różnych gatunków.

W tym tygodniu na Stawie Rozlanym pojawiła się platforma lęgowa. To efekt wspólnych działań Rady Osiedla Fabianowo-Kotowo, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Poznańskiej Grupy OTOP (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków).

Powstała z myślą o rybitwach, które gniazdują w nietypowych miejscach takich jak np. na piaszczystych łachach w dolinach rzek i na wybrzeżu, chętnie zasiedla także żwirownie. By zapewnić im większe bezpieczeństwo i ochronę przed drapieżnikami, postanowiono przygotować specjalną platformę, która zapewni warunki lęgu i życia młodych.

Jest to drewniana konstrukcja o powierzchni ok. 9m2, która unosi się na specjalnych bojach. Dno wyłożono żwirem i piaskiem, a całość została otoczona niewielkim ogrodzeniem, by zabezpieczyć młode przed wypadnięciem do wody. Całość będzie docelowo zakotwiczona na środku stawu, daleko od drapieżników lądowych.

Inicjatorzy akcji liczą, że już w połowie maja na platformie pojawią się pierwsze młode rybitwy.