11 grudnia 2024

Naprawić, czy kupić nowe? Polacy vs usterki sprzętu domowego.

Aż 75% osób deklaruje, że w ich domach lub mieszkaniach znajduje się przedmiot, który wymaga naprawy lub montażu*. Jednocześnie nie każdy z nas posiada umiejętności i wiedzę, która pozwoli usunąć usterkę. Jakich fachowców najczęściej szukamy? I o czym należy pamiętać, jeśli decydujemy się jednak na samodzielną naprawę?

Naprawić, czy kupić nowe? Polacy vs usterki sprzętu domowego.

Polacy szukają fachowców

W 2019 roku wśród najczęściej poszukiwanych specjalistów znalazł się hydraulik oraz fachowiec od naprawy sprzętu AGD i RTV. Statystycznie już co 5 z nas w ciągu roku zgłasza potrzebę skorzystania z usług tego rodzaju eksperta. Poszukujemy także tzw. złotych rączek oraz elektryków. Znaczna część osób wciąż decyduje się bowiem na naprawę sprzętu, a dopiero w kolejnym kroku na zakup nowego. Co ciekawe, w Japonii lub w Szwecji usunięcie awarii jest naturalną procedurą. Obywatele tych krajów decydują się na kupno nowych urządzeń, dopiero gdy naprawa faktycznie nie jest możliwa. Warto podkreślić, że w Szwecji weszło w życie prawo promujące naprawianie sprzętu elektronicznego. Zgodnie z nim obywatele naprawiający różne urządzenia mogą liczyć na refundację połowy kosztów i obniżkę VAT-u na wybrane usługi. To z kolei sprawia, że koszt naprawy jest niższy o jedną trzecią.

O czym należy pamiętać, samodzielnie naprawiając sprzęt? 

Istnieją trzy bardzo ważne zasady, których należy przestrzegać, próbując dokonać jakiejkolwiek naprawy urządzenia samodzielnie:

I: Zawsze upewnij się, że zasilanie elektryczne i / lub dopływ gazu do urządzenia jest odłączony przed dokonaniem jakichkolwiek napraw. Jeśli po naprawie włączysz zasilanie, aby sprawdzić swoją pracę, nie dotykaj urządzenia; po prostu włącz zasilanie i obserwuj sytuację. 

II: Jeśli części urządzenia są scalone ze sobą za pomocą śrub lub wkrętów prawdopodobnie można dokonać niezbędnych napraw samodzielnie. Jeśli jednak do połączenia ich użyto nitów lub spawów, nie próbuj samodzielnie naprawiać urządzenia. Skorzystaj z profesjonalnego serwisu sprzętów AGD.

III: W większości przypadków zepsute lub wadliwie działające części urządzenia można wymienić na nowe. Należy jednak dobrać je pod kątem wymagań technicznych. W sytuacji, w której znalezienie dokładnego zamiennika jest niemożliwe, poszukaj podobnej części, lecz wcześniej dokładnie zapoznaj się z instrukcją montażu dodawaną przez producenta.

Bądźmy eko

Na naprawę sprzętu warto popatrzeć także z punktu widzenia ekologii. Z raportu Clear It Waste wynika, że tylko 25% naszych rodaków wie, jak obchodzić się z elektroodpadami. Jednocześnie jak podaje Global E-Waste Monitor nadzorowany przez ONZ każdy z nas w 2019 roku wyprodukował aż 7 kg e-odpadów. Naprawa sprzętów to jedno z rozwiązań, które może wpłynąć na ten niechlubny wynik. W przypadku wystąpienia awarii wystarczy zgłosić się do sprawdzonego serwisu typu Quadra-Net, w którym fachowcy dokonają diagnozy, a następnie naprawy lodówki, telewizora lub innego sprzętu domowego. 

© 2020 iPolska24

Realizacja