“Klara”, czyli samochód solarny skonstruowany przez studentów Politechniki Poznańskiej

Ma nowoczesny wygląd, moduły fotowoltaiczne, które dostarczają 25% potrzebnej silnikom energii elektrycznej i wyjątkowy, unikalny charakter. O czym mowa? O samochodzie solarnym skonstruowanym przez studentów Politechniki Poznańskiej. “Klara” na jednym ładowaniu może przejechać nawet 700 km.

“Klara”, czyli samochód solarny skonstruowany przez studentów Politechniki Poznańskiej

Pomysł na zbudowanie samochodu solarnego pojawił się kilka lat temu, a największe i najbardziej zaawansowane prace miały miejsce w ostatnich dwóch. Nad zbudowaniem pojazdu pracował 35-osobowy zespół studentów Politechniki Poznańskiej z koła naukowego PUT Solar Dynamics.

Efekt robi wrażenie – dwuosobowy samochód jest napędzany dwoma silnikami o sumie mocy nominalnej 4kW i szczytowej 10kW. Pozwalają one na osiągnięcie prędkości około 110 km/h.

Energia pobierana jest z akumulatora składającego się z ponad 15 tys. ogniw litowo-jonowych  o zmagazynowanej energii 18,5 kWh. Na jednym, pełnym ładowaniu można przejechać nawet 700 km.

Samochód posiada elastyczne moduły fotowoltaiczne, które zamontowano na 5m² karoserii. Pozwalają one na dostarczenie ok. 25% potrzebnej silnikom energii. Dzięki alternatywnej formie dostarczenia energii, możliwe było wydłużenie maksymalnego dystansu pokonanego na jednym ładowaniu.

W czasie prac zespół musiał uwzględnić m.in. ciężar akumulatorów i modułów fotowoltaicznych. Nadwozie wykonano więc z lekkiego i wytrzymałego kompozytu składającego się z włókna węglowego i żywicy epoksydowej, dzięki czemu możliwe było utrzymanie niewielkiej wagi pojazdu. Całość waży zaledwie 750 kg.

Całość ma opływowy, nowoczesny wygląd, który przyciąga wzrok nawet tych, którzy na co dzień nie interesują się ani motoryzacją ani nowinkami technologicznymi.

Twórcy samochodu, który otrzymał imię “Klara” wskazują, że poza ekologicznym i innowacyjnym aspektem pojazdu, warto zwrócić uwagę także na niskie koszty jego eksploatacji. Przejechanie 100 km kosztuje maksymalnie… 2 złote.

Pojazd miał zadebiutować podczas tegorocznych zawodów American Solar Challenge, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa, nie było to możliwe. Obecnie trwają przygotowania do udziału w World Solar Challenge 2021 w klasie “Cruiser”.

Zawody odbywają się w Australii i są jedną z największych imprez poświęconych samochodom napędzanym energią słoneczną. Uczestnicy mają do pokonania ok. 3 tysięcy kilometrów. W zawodach, które odbywają się co 2 lata biorą udział zawodnicy z ponad 30 państw.