t Moda, rower, ekologiczna żywność, książki i sport, czyli co robić w sobotę w Poznaniu – Eco Poznań

Moda, rower, ekologiczna żywność, książki i sport, czyli co robić w sobotę w Poznaniu

Choć dzisiejsza pogoda w Poznaniu nie zawsze będzie zachęcać do spacerów, to warto wyjść z domów i skorzystać z atrakcji, jakie przygotowano. Będzie moda, sport, ekologia, kultura i podróż w czasie na rowerach.

Moda, rower, ekologiczna żywność, książki i sport, czyli co robić w sobotę w Poznaniu

Trwa kolejna odsłona jesiennej edycji Targi Mody Polskiej TUTU w Starym Browarze. Jesień to dobry czas na wymianę ubrań w szafie i odświeżenie swojej garderoby.  To okazja do kupienia oryginalnych, autorskich i nietuzinkowych ubrań, dodatków i biżuterii od polskich projektantów. Sprawdzą się zarówno jako prezent dla kogoś jak i dla siebie. 

Dzisiaj odbędzie się inauguracja cyklu wydarzeń na terenie targowiska na placu Bernardyńskim. Ekologiczny Targ Bernardyński będzie odbywał się w każdą sobotę. Na targowisku zaprezentują się producenci ekologicznej żywności, w tym m.in. wędlin wieprzowych czy dziczyzny, a także szeregu wyrobów nabiałowych z mleka owczego, koziego i krowiego. Dostępne będą chleby żytnie i orkiszowe. Będzie można również kupić kiszonki, soki tłoczone, zakwasy, oliwy, konfitury, oleje, syropy czy musztardy. Nie zabraknie herbat, mieszanek ziołowych, kiełek, pestek słonecznika i dyni. Dostępne będą także wyroby i kosmetyki ekologiczne. Przygotowano także warsztaty dla dzieci i dorosłych. Zajęcia będą się odbywać w godzinach 9:00-13:00.

Od rana na torze regatowym Malta odbywać się będą zawody w ramach Mistrzostw Europy Seniorów w wioślarstwie. W zawodach weźmie udział 650 zawodników z 31 państw Europy. Wśród nich znalazło się 11 załóg z Polski. Kibice będą mogli liczyć na wiele emocji sportowych, bo w stolicy Wielkopolski zaprezentują się najlepsi wioślarze. 

O godzinie 15:00 rozpocznie się VI edycja Tweed Ride. To wyjątkowy przejazd rowerowy, podczas którego cykliści ubrani są w stylizacje inspirowane strojami mieszkańców Wielkiej Brytanii na początku XX wieku. Poznański Tweed Ride to już tradycja, a wyjątkowy przejazd i stylizacje wzbudzają zainteresowanie zarówno mieszkańców jak i turystów. Jak zwykle nie zabraknie konkursu na najlepszą stylizację, a po zakończonym przejeździe odbędzie się prezentacja strojów.

Dziś także Noc Bibliotek, a jedną z instytucji biorących w niej udział jest Biblioteka Raczyńskich. O godzinie 17:00 zaplanowana jest rozmowa o historii i idei Po-Dzielni, która od niemal dwóch lat funkcjonuje w Poznaniu. Godzinę później odbędzie się spotkanie z Jackiem Karczewskim, autorem m.in. „Nocy sów”, natomiast na 20:00 zaplanowany jest pokaz mody inspirowany ekologią i wykorzystaniem surowców wtórnych, na którym swoje prace zaprezentują studenci i wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Spotkania będą transmitowane na żywo na fanpage’u Biblioteki na FB, dzięki czemu więcej osób będzie mogło skorzystać z atrakcji.