t Zielony Targ znika z placu Bernardyńskiego. Radny prosi o interwencję – Eco Poznań

Zielony Targ znika z placu Bernardyńskiego. Radny prosi o interwencję

„Zielony Targ”, który stał się jednym z charakterystycznych punktów poznańskiego Starego Miasta i przede wszystkim placu Bernardyńskiego, wkrótce jednak zniknie z targowiska. Powodem są problemy finansowe i logistyczne.

Zielony Targ znika z placu Bernardyńskiego. Radny prosi o interwencję

Sprawą zainteresował się poznański radny, Andrzej Rataj. Zielony Targ na stałe wpisał się w mapę Poznania i Starego MIasta, a po ekologiczne produkty zdrowej żywności przyjeżdżają tam mieszkańcy nie tylko różnych poznańskich dzielnic, ale także okolicznych miejscowości powiatu poznańskiego. Jak się okazuje, wkrótce to miejsce prawdopodobnie zniknie z targowiska w centrum miasta.

Jak wskazuje radny, osoby prowadzące tę działalność przyznają, że wkrótce planowana jest ich wyprowadzka z placu Bernardyńskiego. Powód? Wzrost opłat za korzystanie z placu, brak odpowiedniej infrastruktury przy jednoczesnym braku realizacji obiecanej modernizacji, a także brak miejsc postojowych dla klientów.

Szczególnie ten ostatni problem ma w sobie skutki mające wpływ na pozostałe. Kupujący, głównie ci spoza poznańskiego Starego Miasta od lat skarżyli się na brak możliwości pozostawienia samochodu w pobliżu. Jak wskazywali, dojazd tramwajem czy rowerem nie rozwiązuje problemu, ponieważ robią większe, a tym samym cięższe zakupy niż osoby mieszkające w pobliżu i mogące podejść na targowisko częściej. Z tego powodu część osób zrezygnowała z kupowania nie tylko na Zielonym Targu, ale także u innych kupców na targowisku na pl. Bernardyńskim.

Radny podkreśla, że w ostatnich latach inicjował szereg spotkań i zwracał się z interpelacjami w sprawie modernizacji targowiska na Placu Bernardyńskim i poprawy warunków dla kupców.

Jak przekazali urzędnicy, prace na placu prowadzone są na bieżąco i mają charakter naprawczo-remontowy oraz porządkowy. Przeprowadzono także konsultacje społeczne, na podstawie których przygotowano warianty zagospodarowania placu.

W ostatnim czasie, Andrzej Rataj skierował kolejną interpelację, tym razem odnoszącą się konkretnie do kwestii Zielonego Targu. Radny oczekuje odpowiedzi na pytania o to, czy i jakie podejmowano działania w celu utrzymania Zielonego Targu na pl. Bernardyńskim, a także czy byłoby możliwe wsparcie mające na celu utrzymanie tego miejsca w dotychczasowej lokalizacji.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na profilu Facebook Zielony Targ, najbliższa sobota będzie ostatnią, podczas której będzie funkcjonował na pl. Bernardyńskim. W kolejnym tygodniu kupcy będą już na stałe w swojej nowej siedzibie przy ul. Przełajowej.